Cubbi.es – pierwsza aplikacja dla diaspory.

Ahoj żeglarze!

Chciałbym Wam przedstawić pierwszą aplikację dla diaspory* – Cubbi.es. Maxwell wspomniał o niej w swojej blogowej notce. Cubbi.es ma być serwisem, w którym możesz gromadzić napotkane zdjęcia w jedno miejsce z automatycznym linkowaniem do źrodła, z którego pochodzą. Postanowiłem przetestować nowy produkt twórców diaspory.

Podstawowym skrótem, do którego będziecie musieli się przyzwyczaić będzie shift + LPM (LPM == lewy przycisk myszy). Juz na etapie rejestracji jesteśmy proszeni o użycie go.

Wystarczy jeszcze podać swój login, hasło i mail, po czym można zalogować sie do serwisu. A tutaj czekają już na Nas trzy udogodnienia (3 x „i”).

Pierwsze z nich to integracja – oczywiście – z diasporą. Wpisując w adresie przeglądarki: https://joindiaspora.com/token lub klikając w learn more
… dostajemy się do panelu gdzie możemy sprawdzić nasz token do serwisu cubbi.es…

jego wraz z diasporowym handlerem wpisujemy w ustawieniach konta na cubbi.es i potwierdzamy Naszym aktualnym hasłem.

Właście zintegrowaliśmy go z serwisem diaspora*.

Drugie „i” to integracja z dropboxem. Dajemy aplikacji cubbi.es dostęp do Naszych zasobów dropboxa klikając w ustawieniach konta użytkownika „connect” przy polu „dropbox”. Następnie potwierdzamy tą czynność już po zalogowaniu się do dropboxa.Zostaje stworzony katalog „cubbies” i w nim synchronizowane będą nasze obrazy. (pamiętać należy, że tym sposobem dajemy całkowity dostęp cubbi.es do Naszych wszystkich zasobów znajdujących się w dropboxie).

Trzecie „i” to integracja serwisu z Naszymi ulubionymi przeglądarkami: firefox oraz chrome. Odnajdź przycisk get the firefox extension w prawym, górnym rogu ekranu.

W zależności od używanej przez Ciebie przeglądarki link przeniesie Cie albo do addonsów od firefoxa……albo od chrome. Dodatek instalujemy już w standardowy dla danej przeglądarki sposób, instalacja nie wymaga restartu firefoxa.

[Update: w najnowszej wersji chromium 12.0.742.100-1 strona cubbi.es ma problem z renderowaniem tła, u Was najprawdopodobniej ten problem nie wystąpi]

Od momentu zainstalowania dodatku i zalogowaniu sie w nim na konto cubbi.es…

na każdej stronie na jakiej się znajdziecie, w każdym miejscu w sieci* możecie najechać kursorem na dowolny obraz i kombinacją shift+LPM dodać ten obraz do swoich zasobów cubbi.es. Obraz nabierze charakterystycznej niebieskiej poświaty, jak poniżej:

Jednocześnie wrzucimy daną grafikę na diasporę, gdzie zdjęcie automatycznie linkuje do miejsca, z którego pochodzi, i dodamy do swoich zasobów dropboxa.

Życzę udanych łowów w sieci!

/kichawa

 

* należy przestrzegać licencji na jakich dany obraz został udostępniony w sieci [polecam lekture tego artykułu]


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *