Dlaczego „lepszy Facebook” jako synonim diaspory jest błędem

Często kiedy gdzieś wspominam o diasporze, a praktycznie zawsze na kanale #jakilinux pada pytanie: A co to jest?. Równie często zostaje ono skwitowane zdawkową odpowiedzią: Lepszy Facebook, co początkowo powodowało, że aż burzyła się we mnie krew. (;

Z czasem zrozumiałem, że problem polega na braku informacji i jakiegoś odpowiednio funkcjonującego live demo tej sztandarowej decentralizacji. Krótko mówiąc jest to przypadłość stanu embrionalnego Diaspory. Szczęśliwie wczoraj sytuacja uległa znacznej poprawie, ponieważ udostępniono oficjalnego poda Diaspory, który grupa wybrańców (również my) może już testować.

Więc czemu to nie jest lepszy Facebook?

Diaspora* prezentuje zupełnie odmienne podejście do serwisu społecznościowego, genialnie zaprezentowane w logo projektu. Ta gwiazdka doskonale symbolizuje ideę zdecentralizowanego serwisu społecznościowego polegającego działaniu wielu małych podów stojących na tej samej platformie, które są w stanie się ze sobą komunikować. Przy czym nie jest to zwykła komunikacja znana nam z możliwości publikowania blipów na facebooku, czy postów z facebooka na twitterze oraz wielu innych, podobnych interakcji. Diaspora* ma dać nam możliwość poruszania się po innych podach za pomocą jednego konta.

To dość abstrakcyjne pojmowanie decentralizacji dobrze charakteryzuje przykład osiedla-blokowiska… Przyjmijmy że nasze mieszkanie to jeden pod diaspory, na naszym piętrze najczęściej zamieszkują jeszcze inni sąsiedzi – kolejne pody, a jako jedno piętro możemy być pojmowani jako pod składający się z kilku innych jednostek. Blok zazwyczaj ma kilka pięter zatem jest to zbiór często kilkuset podów Diaspory, a że bloków na osiedlu jest zazwyczaj kilka(naście) liczba podów z którymi możemy się komunikować drastycznie wzrasta. Oczywiście przykład ten można rozwijać dalej o dzielnice, miasta, województwa, kraje itp… Brzmi zachwycająco, nie? Niestety nie jest to jeszcze coś co działa, ale wersja alfa z definicji posiadać jeszcze będzie nowe funkcje.

Jest to podstawowa różnica w stosunku do facebooka, który dąży do zamknięcia dostępu do pewnego zakresu wiedzy w obrębie jednego serwisu i umożliwienie korzystanie z niego tylko zarejestrowanym użytkownikom.

Nie chcesz głupio stracić pracy?

Przedstawione przez kichawę w poprzedniej notce aspekty, są genialnym narzędziem, które pozwala na łatwiejsze kontrolowanie listy odbiorców naszych wiadomości, a przez to uniknięcie nagłaśnianych ostatnio sytuacji zwolnień przez facebooka .

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o diasporze, koniecznie zajrzyj do naszej wikinotki, która wkrótce zostanie uzupełniona o nowe informacje zawarte w świeżutkiej, oficjalnej informacji mówiącej o tym czego można będzie spodziewać się po diasporze.

O.K. To czym jest Diaspora* w stosunku do fejsa?

Moim zdaniem głównym celem Diaspory powinna być współpraca – działanie jako projekt pokazujący, że serwis społecznościowy można zrobić zupełnie inaczej, (również) z większym poszanowaniem prywatności użytkownika. Dlatego też, jeśli Diasporze uda się wywrzeć jakiś pozytywny wpływ na rozwój serwisu posiadającego ponad 0,5 miliarda użytkowników będę uważał to za wielki sukces.


14 komentarzy do “Dlaczego „lepszy Facebook” jako synonim diaspory jest błędem”

 1. Diaspora, kora, nora, nie chcę prognozowac ale z tego co widzę projekt stanął i jak by się nie rusza. A nawet jeśli się rusza to nie oszukujmy się, takie bzdury jak ochrona danych czy poszanowanie prywatności to niezły chwyt marketingowy, który chyba jednak ludzi od fejsa nie odgoni. Ja wiem że każdy chce jakoś zarobic ale ta opcja to porywanie się z motyką na słońce, a Zukierberg podejrzewam siedzi sobie uśmiechnięty i koło czterech liter lata mu jakaś diaspora, która próbuje zrobic to co Facebook wypracował sobie przez tyle lat. Sczerze? nigdzie się z fejsa nie wybieram, chyba że go zamkną w co szczerze wątpię.

  1. Hmm… W zasadzie nie mam z czym dyskutować, bo w ostatnim akapicie wyraziłem dość jasno rolę jaką widzę dla Diaspory i zdecydowanie nie jest i nie będzie to konkurencja. Co do stania w miejscu to raczej chybiona teza – wraz z alfą, która pojawiła się we wtorek rozpoczyna się najbardziej burzliwy okres rozwoju projektu.
   Ja również, raczej nie mam zamiaru rezygnować z fejsa, korzystanie z jednego serwisu nie wyklucza nas z grona użytkowników drugiego. (;

 2. .Cz sto kiedy gdzie wspominam o diasporze a praktycznie zawsze na kanale jakilinux pada pytanie A co to jest?. Przy czym nie jest to zwyk a komunikacja znana nam z mo liwo ci publikowania na facebooku czy postow z facebooka na oraz wielu innych podobnych interakcji.

 3. Kolega sie nie wybiera nie dziwe się – ja bym też się nigdzie nie wybierał jeszcze niedawno. Ale moze przyjsc czas ze nikt nas o zdanie nie spyta…
  O Diasporze dowiedzialem się wpisując "anty facebook", zaciekawiony czy istnieje cos takiego – jakas opozycja.

 4. Ciagl dalszy bo kometaze mają spore ogranicznie dlugosci..
  Otoz administracja facabooka zablokowala mi konto, bez ostrzezenia i niemam pojecia na jakiej podstawie. Jestem pewien, ze nie zrobiłem nic, co by łamało jakies normy prawne, obyczajowe, cokolwiek co by mogło zasługiwać na taką reakcję.
  Dowiedziec sie o powodach tego zablokowania niebardzo moge, gdyz mozliwosci kontaktu i "reklamacji" sa conajmniej ograniczone, a wymog wysylania skanow dokumentow itd (kolejne dane osobowe) wcale mi sie nie podoba.
  W jednej chwili przepadlo ponad 800 kontaktow, oraz materialy zgromadzone na koncie i przecietny zjadacz chleba taki jak ja, niebardzo moze jakos zaoponowac.

 5. I podsumowanie:
  Dlatego wiadomosc i pomysl na Diaspore, to cos co bardzo mnie ucieszyło. Dzieki Bogu za opensurcowe projekty i ludzi ktorzy mają chęci by je rozwijać. Inaczej komercyjne rozwiązania nie tylko nie miały by alteratywy, ale prawdopodobnie juz dawno znacznie dalej posunely by się w kontroli i ubezwłasnowolnieniu uzytkownikow.

 6. Normally I can’t go through report on weblogs, but I wish to point out that this specific write-up incredibly compelled myself to carry out and so! A person’s writing style is surprised my family. Thanks, rather wonderful write-up.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *