Pierwsze zderzenie z nową rzeczywistością

Pora zacząć Twoją przygodę z diasporą. Gorąco zachęcam Cię do rzucenia okiem na artykuł traktujący o przyczynach powstania tego projektu i poniekąd wyjaśniający dlaczego próbujemy zasiać tę ideę na naszym kawałku Europy.

Praca domowa odrobiona ? Zatem przystąpmy do testów. Subiektywnie pozwoliłem sobie wybrać jeden z serwisów, który oparty jest na kodzie diaspory* – opensporę. Ekran główny to nic innego jak formularz logowania.

Nie posiadasz jeszcze konta użytkownika a wiec następnym Twoim krokiem jest zarejestrowanie się. W tym celu proponuję wejść w zakładkę sign-up i uzupełnić stosowne pola.

Wypełnić pozostaje Ci pole z nazwą użytkownika, Twoim e-mailem, podwójnym wpisaniem hasła i uzupełnienie pola z imieniem i nazwiskiem. Pozwoliłem sobie zarejestrować swój login: kichawa.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z wymaganiami twórców oczom Twoim ukaże się główna strona portalu.

Przyznaję, nie jest to szczyt designu ani funkcjonalności ale to dopiero początek drogi. Spróbujmy zatem skupić się na tym co nam w tej chwili oferuje diaspora niż rozpisywać się nad przyszłym stanem serwisu. Nie ma w tej chwili logicznego uzasadnienia porównywania go z bardziej dojrzałymi projektami.  A więc uzbroiwszy się w dużą dozę wyrozumiałości możemy zacząć szperać po naszej głównej stronie, skądinąd pustej. Zatem wrzućmy coś na ruszt…

Klikając „share” możesz opublikować swoją wiadomość…

Jak również dodać komentarz:

Otóż diaspora, jak już zdążyłeś zauważyć, jest oparta na systemie zakładek (od dawna stosowanych w przeglądarkach internetowych, ale również w klientach pocztowych takich jak thunderbird). I tak wpisy dodane przez Nas będą widoczne tylko w zakładce „All Aspects”, w sprecyzowanych zakładkach „Family” i „Work” możemy dodawać wiadomości ale w chwili obecnej nie wyświetlają się w nich.

Oczywiście możemy zarządzać liczbą i nazwą zakładek. W opcji „manage” możemy dodawać, zmieniać nazwę lub usuwać istniejące grupy, dodawać przyjaciół do poszczególnych grup a nawet wrzucać ich do specjalnej grupy „ignore”. Grupa powoduje blokowanie wpisów danej osoby w „All aspects”. Stwórzmy nowa grupę „diaspora.pl”.

I zaprośmy do niej naszego kolegę Tellusa:

Nasza prośba powinna pojawić się u Niego w polu Requests. Wyobraźmy sobie, że role się zamieniły i Tellus wysłał nam zaproszenie. Liczba w nawiasie informuje Nas o liczbie zaproszeń.

Wystarczy, że przeciągniemy daną osobę do ustalonej przez Nas grupy i automatycznie zaproszenie zostanie zaakceptowane. Możemy więc cieszyć się z nowego przyjaciela w grupie diaspora.pl:

Jest też inna możliwość zmiany grupy docelowej dla Naszego przyjaciela. Możemy kliknąć na jego avatar, po czym wybrać grupę akceptując decyzję przyciskiem „save”. Przycisk „remove friend”, jak sama nazwa wskazuje wyklucza daną osobę z kręgu naszych przyjaciół.

Diaspora już na tym etapie pozwala nam dodawać swoje zdjęcia i grafiki. Poprzez przycisk „Photos” mamy dostęp do zarządzania naszymi albumami. Stwórzmy zatem album „diaspora.pl”…

… i wstawmy do niego jakąś grafikę (;

Pojawi się ona w zakładce głównej…

…jak również w zakładce, do której dany album został przypisany, w tym przypadku „diaspora.pl”.

Mamy też możliwość szybkiego przeglądania grafik w naszym albumie i oglądania ich w ich normalnych rozmiarach. Oczywiście zawsze istnieje możliwość usunięcia dodanego zdjęcia.

Ostatnią rzeczą, która może się przydać jest zmiana danych osobowych profilu. Możemy wybrać sobie avatara spośród wrzuconych przez Nas grafik, zmienić imię i nazwisko.

A na koniec dobrym obyczajem należy kliknąć „logout” zamiast zamykać okno lub kartę przeglądarki.

W następnej części opiszemy funkcjonalność, która kuleje lub w ogóle nie działa. Ponownie zwracam się z prośbą o patrzenie na ten projekt nie okiem końcowego klienta a testera i debuggera. Nie jest to produkt końcowy i za taki się nie przedstawia.


4 komentarze do “Pierwsze zderzenie z nową rzeczywistością”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *